Otázky a odpovědi

Jsou kanadské sruby povolené stavět v České republice?

Ano, kanadské sruby jsou v ČR povolené, nelze je však stavět na každém pozemku. Pro bližší informace o tom, zda lze postavit srub na tom či onom pozemku kontaktujte příslušné místní orgány.

Je stavba Kanadských srubů drahá?

Záleží na tom, jak velký srub máte konkrétně na mysli. Pokud porovnáváme menší sruby a menší zděné stavby, vychází zhruba stejně, u větších staveb vychází sruby o něco levněji.

Každopádně nelze říci, že by sruby byly záležitostí jen a výhradně těch nejbohatších. To určitě ne.

Jaké jsou nevýhody srubů?

Ačkoli se srubů týká mnoho nesporných výhod, které jsou popsány na hlavní straně tohoto informačního webu, musíme podotknout i pár menších nevýhod, které ke srubům prostě a jednoduše patří:

  • O srub se musíte starat. Jedná se o stavbu, která si jednou za pár let zaslouží natřít. Těšit vás ale může to, že u srubů je vyžadováno mnohem méně stavebních oprav a rekonstrukcí v porovnání se zděnými stavbami a jejich životnost je velmi dlouhá.
  • Zásuvky si musíte rozmyslet dopředu. Jejich rozmístění nelze po samotné stavbě srubu měnit. Bohužel.
  • Srub si v období ihned po stavbě až zhruba 9 měsíců po stavbě sedá výrazným způsobem, zhruba o 3% své výšky. Ta se tedy snižuje. Celkové sesednutí je většinou okolo 7% procent celkové výšky srubu. To lze pozorovat po několika letech.
  • Dřevo ve srubu v závislosti na změnách teploty, tlaku a vlhkosti pracuje. Proto občas uslyšíte jemné, výjimečně pak hlasitější praskání. Nelze však mluvit o ničem výrazně horším než u zděných staveb.

Jak dlouho trvá a jak vypadá výstavba srubu?

Výstavba srubu probíhá u nás. Nejprve v období zhruba 3 měsíců připravíme stavbu u nás. Srub kompletně postavíme a označíme si pozice každé jednotlivé klády. Na vámi určeném místě následně srub znovu složíme.

Sruby na klíč nebo dle projektu?

Postavíme vám obojí. Záleží na tom, jaké jsou vaše představy a požadavky. Zákazník je náš pán.

Jaká je životnost srubu?

Při správné údržbě je reálná životnost i několik stovek let. Vše záleží na lokalitě, přírodních a klimatických podmínkách, a především na tom, jak se o dům stará majitel.

Je možné, že dřevo časem popraská?

Ano, časem dřevo popraská. Jak výrazné praskliny budou, to dopředu nelze říct. Důvody, proč dřevo praská, je především vysychání. Jak se pokusit zabránit výrazným prasklinám? Chraňte dřevo před zdroji výrazného tepla, nechte srub vysychat pozvolna.